chwilowki

Noc Muzeów - inna niż wszystkie!

 

16-05-2016; Paweł Szrajber, Kolejowe Podlasie

 

W sobotnią noc 14 maja b.r. Ekspozycja Kolejowa po raz szósty została otwarta dla wszystkich chętnych. Była to noc niezwykła, bo Noc Muzeów. Inna niż pozostałe edycje, bo rekordowa. Mimo złej pogody, progi wystawy wspólnie tworzonej przez Kolejowe Podlasie i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekroczyło aż 800 osób!

 

Dla porównania w latach ubiegłych każda kolejna edycja cieszyła się zainteresowaniem około czterystu osób. W tym roku pobity został ten wynik dwukrotnie pomimo złej pogody. Oprócz znacznie lepszej frekwencji tegoroczna edycja Nocy Muzeów na Kolejowej była znacznie ciekawsza. Nowe i dotąd nieprezentowane zbiory.

 

 

Co nowego można było zobaczyć na Ekspozycji?

 

Na dziale historii były to: drzewo pracowników kolei 1922/1923, tablica pamiątkowa ze stacji Białystok, zbiory kolegi Adama Michniewicza, kilka nowych czapek i marynarka. Wymieniliśmy legitymacje służbowe na dotąd nieprezentowane. Na ekranie wyświetlane były filmy z lat 90-tych XX wieku i początków XXI wieku.

 

W dziale kasy biletowo-bagażowej widzowie zobaczyli maszynę liczącą, zbiór biletów z różnych epok. Na tą okazję przygotowaliśmy specjalny bilet kartonikowy. W tym roku chętni mogli też założyć plombę drutową.

 

Dział dróg kolejowych i sterowania ruchem wzbogacił się o usprawniony sygnalizator przejazdowy, lampę semaforową oraz działającą centralę telefoniczną.

 

W dziale taboru przybył nam wystrój przedziału z serii EZT EN57, uruchomiliśmy model silnika parowego, zaprezentowaliśmy odnowione i działające lampy parowozowe i latarkę konduktorską. Nie zabrakło nowych tablic znamionowych z różnych serii pojazdów trakcyjnych.

 

Dział modelarstwa kolejowego w tym roku gościł kolegów z koła modelarskiego z Łap, który zaprezentował makietę modułową o długości siedmiu metrów. Nasze zbiory z uwagi na brak miejsca ograniczyliśmy do dwóch pętli skali TT, czyli skala 1:120. Na H0 już zabrakło miejsca, a szkoda.

 

Specjalna linia autobusowa 

 

Sprawne dotarcie do Ekspozycji Kolejowej zapewnił Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej który oprócz obsługi linii specjalnej „A” zaprezentował wystawę poświęconą 120-leciu komunikacji miejskiej w Białymstoku. Oprócz zdjęć autobusów, rozkładów przystankowych i służbowych z różnych lat. Zobaczyliśmy tzw. film, czyli płótno z namalowanym numerem linii i kierunkiem oraz kasownik typu dziurkacz.

 

Dobre zmiany - dobre opinie!

 

Nasza ekspozycja jest wyjątkowa co docenili zwiedzający w licznych pozytywnych komentarzach. Nie zabrakło pytań o możliwość zwykłego zwiedzania poza takimi wydarzeniami jak to, o fundusze, plany na przyszłość… Osoby które odwiedziły nas po raz kolejny doceniły i zauważyły zmiany w aranżacji, nowe eksponaty. Cieszy nas każda opinia, nawet ta negatywna. Wszystkie one poddane zostaną dyskusji na forum naszego stowarzyszenia. Na koniec krótka fotorelacja. Po więcej zdjęć i filmów zapraszamy wkrótce.

 

Partnerzy

  logo sawczynscylogo przewozy regio  plk logo logo pkp intercity logo bialowieskie drezynyKOLEO logo logo muzeum historyczne w bialymstokulogo muzeum wojska w bialymstokulogo EUROpartner       perkowscy logo 

Kontakt

ul. Trawiasta 6/5
15-161 Białystok
stowarzyszenie@kolejowepodlasie.pl

TELEFONY 509 941 523, 602 846 529, 696 278 588

KRS 0000331591 NIP 9661997578 REGON 200281978

KONTO 65 1140 2017 0000 4502 1038 8421 (mBank)

 

600px FacebookIcon Kolejowe Podlasie    600px FacebookIcon Podlaska KOLEJ na TAK    YouTube icon block Kolejowe Podlasie TV

©2014 Stowarzyszenie Sympatyków Kolejnictwa "Kolejowe Podlasie"

Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw
Obywatelskich oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

logo fio logo um podlaskiego logo przewozy regio logo pkp intercity logo kurrier kolejowy